4 Nisan 2009

Bollettieri'den Federer Değerlendirmesi

 Tenis dünyasının yaşayan efsanesi Roger Federer dün Novak Djokovic'e karşı kaybederken ortaya koyduğu kötü performansı,alışılmışın dışında hataları ve kırdığı raket ile hayranlarını çok üzdü.Peki Federer neden 2007'deki performansından uzak ? Neden Nadal ve Murray gibi isimleri bir türlü yenemiyor ?

 İşte dünyaca ünlü tenis akademisinin sahibi Nick Bollettieri Alman Blick gazetesine verdiği röportajda konuyla ilgili görüşlerini açıkladı. İşte röportajdan önemli bölümler:

 Blick:Federer için Nadal'ı ve Murray'i yenmek neden zor?
 Nick Bollettieri:Nadal'ın forehandleri çok kuvvetli.Topa verdiği spin hem oyun içinde hem de servislerinde onun için çok önemli bir özellik.
 Blick:Peki Murray?
 Nick Bollettieri:Dip çizgiye attığı derin ve hızlı toplarla rakibi üzerinde baskı oluşturuyor.
 Blick:Federer bu ikisine karşı kazanabilmek için neler yapmalı?
 Nick Bollettieri:Murray'i yenebilmesi için Federer'in kendisinde olan tılsımlı backhand ve forehandlerine ihtiyacı var. Nadal'a karşı ise topu oyun içinde erken almalı ve baskıyı Nadal üstünde kurarak oyunu forse etmelidir. İspanyol oyuncunun riskli passing shotlarının olduğu doğru ancak Federer baselinedan oynamaya devam ettiği müddetçe Nadal ile önümüzdeki yıllarda oynayacağı 10 maçın 7'sini kaybeder.
Blick:Federer'in koçu olmak ister miydiniz?
Nick Bollettieri:Hayır ama ona birkaç ipucu verebilirdim. Ben Federer'in tekniği ve oyun sistemi üzerinde uğraşmazdım ama ona önceden nasıl iyi olduğunu hatırlatırdım. Roger kesinlikle kendine güvenmeli ve eski günlerine dönmelidir. ''Ben bir şampiyonum.'' demelidir kendi kendisine.
Blick:Bunlar yeterli mi?
Nick Bollettieri:Daha önce hiçbir tenisçi ana tablo çekilirken Roger'in tarafında olmak istemedi ve bu da haklı olarak Roger'a bir avantaj sağladı. Federer o avantajı geri kazanmalıdır.
Blick:Federer'in bir koça ihtiyacı var mıdır?
Nick Bollettieri:Roger Federer dünya tenis tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncusudur. O tek başına çalışmayı tercih etti hep. Aslına bakılırsa o,onun nasıl oynaması gerektiğiyle ilgilenen bir antrenöre değil de ona destek verecek, ''Sen en iyisin'', ''Sen kazanacaksın.'' diyecek birine ihtiyaç duyuyor.

Hiç yorum yok: