14 Şubat 2012

Roger Federer: Halkaların Peşinde Roger Federer hakkında yazı yazarken çok büyük sıkıntı çekiyor insan. Zira öyle zannediyorum ki birçoğumuzun sahip olduğu kelime dağarcığı, onun tenisiyle ilgili herhangi bir özelliğin tasvirine yetecek düzeyde olamıyor çoğu zaman. Yılların birikimi; kırılan binlerce rekor, kazanılan rekor sayıda kupa ve ardı arkası kesilmeyen daha birçok başarı olarak Vikipedi maddelerinde tezahür ediyor olsa da bu başarıların üstlendiği rol, İsviçreli yaşayan efsanenin bugün sahip olduğu payenin dayanaklarından ziyade tescillerini ifade ediyor. Ölümsüz tenis sanatçısı bu yılki hedeflerini de iki ana unsur üzerinde şekillendiriyor: beş halkalı kürsünün zirvesi ve dünya klasmanının en tepesi.

 Gerek oynadığı oyun gerekse de ortaya koyduğu karakterle kökleri yüzyıllar öncesine dayanan tenis sporunun bir nevi fahri elçiliğini üstlenen Federer için olimpiyat oyunlarının arz ettiği önemi ve bu önemin nedenlerini sorgulamak elbette ki abesle iştigal etmek olacaktır. Bunun yanında tenis için çeşitli sebeplerden ötürü bu zamana kadar pek de önemli bir kariyer kıstası olarak görülmeyen olimpiyat altın madalyasının Ekselansları tarafından çok önemli bir kilometre taşı olarak addedilmesinde iki önemli gerçeğin etkili olduğunu söylemek mümkün: birincisi olağanüstü tekler kariyerinde eksik kalmış bir evrağı tamamlamak istemesi, ikincisi ise oyunların kendisi açısından her şeyin başladığı yer olan Londra'daki Wimbledon kortlarında düzenlenecek olması.
 
 Federer, vaktiyle de belirttiği gibi daha sonraları efsanesi olacağı bu oyundaki ilk büyük adımını Londra'nın yeşil çimlerinde atarak gençlerdeki ilk büyük kupasına ulaşmış ve tenisin zirvesinde yürümeye devam ettiği süre zarfına Sampras galibiyetinden grand slam kazanma rekoruna kadar birçok özel başarı sığdırmıştı. Gönlünde her zaman farklı bir yeri olan Londra'da düzenlenecek olimpiyatları kendi jenerasyonu için çok büyük bir şans olarak niteleyen Ekselansları, bir yandan da gözünün klasman liderliğinde olduğunu söylüyor. İsviçreli raket, bu hedefe de yakın olduğunu düşünüyor ve bir ya da iki grand slam şampiyonluğunun kendisini yeniden zirveye çıkaracağını söylüyor.


 Elbette ki ilerleyen yaşın oyun içinde yarattığı birtakım sıkıntıları, zirve yolunda yer alan diğer oyuncuların gösterdiği performansları ve buna mukabil olarak bazı raketlerin oyun stili olarak kendisine tehdit unsuru oluşturan bir yapıya sahip olduklarını göz önüne aldığımız zaman usta sanatçının işinin kolay olduğunu söylemek pek mümkün görünmüyor; fakat şu var ki ''Bu sporu kimse benden daha fazla sevemez. Bunun için de pek çok fedakarlık yapıyorum. Ancak karşılığını aldıkça da bırakmak istemiyorum.'' diyen Roger Federer için ne yazarsak yazalım bir yere kadar.


 Velhasılıkelam, Londra şehrinin kendi hayatındaki önemini defaatle dile getiren Federer, olimpik bir yıl olan 2012'de de yine zirvede olmanın ve kariyerindeki çok özel başarılara bir yenisini daha eklemenin mücadelesini verecek. 

 Yunus Dilber
 Spor7.com

Hiç yorum yok: