20 Ağustos 2012

Ağızlara Şeker: Roger Federer


 Haftaya başlarken soru şuydu: ''Amerika Açık'a Roger Federer mi yoksa Novak Djokovic mi 1 numara olarak gidecek ?'' Bu sual, Ohio'daki Cincinnati Masters'ta yanıt buldu. Finale yükselerek amacına ulaştığını söyleyen Ekselansları, bir adım daha ileri gitti ve Wimbledon şampiyonluğunun ardından tahtı devraldığı Nole'yi de 6-0 / 7-6(7)'lık setlerle devirerek hem her zamanki gibi yeni bir rekora imza attı hem de Flushing Meadows kortlarına en büyük favori olarak gitmekte olduğunu dosta düşmana ilan etti.

 Zirve yarışından bağımsız olarak oynanan şampiyonluk maçı Sırp raket için olabilecek en kötü şekilde başladı. Oyunun başlarında ritmini bir türlü bulamayan Djoko, Federer'in uzaylı tenisinin de etkisiyle iyice kontrolünü yitirdi ve hem çift hata hem de basit hata hanesini şişirmekle meşgul olmaya başladı. Yalnızca 20 dakika sonunda İsviçreli tarafından sıfıra karşı kazanılan açılış seti, günümüz tenisinin iki güzide oyuncusunun şimdiye kadarki rekabetinde dünkü maça kadar görülmemiş bir şeydi.

 İkinci setin açılış oyununda skor tabelasına girmeyi başaran Djokovic, ilk setteki hayaleti andıran görüntüsünü üstünden atmışa benziyordu. Tüm zamanların en iyi tenis oyuncusunun mandasında geçen birinci setin ardından mücadele biraz gecikmeli de olsa dengeye gelmiş ve karşılıklı kazanılan servis oyunları neticesinde maçın kaderini tie-break oyunu tayin etmişti. Setin genel görünümüne riayet eden karar oyununda yakaladığı ikinci şampiyonluk topunu derin gönderdiği servis karşılama vuruşunun semeresi olarak değerlendiren tenisin 1 numarası, mutlu sona ulaşan taraf oluyordu.

 İnsanların robottan farksız bir kimliğe büründüğü günümüz dünyasında tam da '' Ne biçim bayramdır bu ? '' dedirten bir günün sonunda ağızlara, dudaklara muhteşem tenisiyle açlığını hissettiğimiz o sıcacık şekerlerden kondurmayı başaran İsviçreli tenis robotuna ne kadar teşekkür etsek azdır. Hele ikinci setin altıncı oyununda puana dönüştürdüğü bir yarım vole var ki, onu izledikçe, bu mübarek günde şu an aramızda olmayan birçok usta sanatçının da ruhunun şad olduğunu düşünmekten kendini alıkoyamıyor insan.

 Beşinci Cincinnati Masters şampiyonluğunun ödülü olarak set ve servis oyunu dahi kaptırılmadan geçirilen bir haftanın sonunda havaya kaldırdığı kupasıyla kesesini doldurmaya devam etti ölümsüz tenis sanatçısı. Bu yenilgi geçen yılın terminatörünü ne derecede ve nasıl etkiler bilinmez; ama şu anki hâletiruhiyede bu ikilinin oynayacağı bir Amerika Açık finalinden gayrısına meyletmek abesle iştigal etmeye eşdeğer olarak görünüyor.

Hiç yorum yok: