16 Eylül 2012

İstanbul'da Şampiyon Tursunov


 Tenis Eskrim Dağcılık kortlarında düzenlenen İstanbul Challenger turnuvasının bu yılki finali, kariyerinin en iyi sıralama derecesi 20.lik olan Rus Dmitry Tursunov ile bu turnuvada iki yıl evvel şampiyonluk ipini göğüsleyen Adrian Mannarino'yu karşı karşıya getirdi. Mücadeleden 6-4 / 7-6(5)'lık setler sonucunda galibiyetle ayrılan Tursunov, bu yılki ilk tekler birinciliğini elde etti.

 Mücadelenin ilk setinde servis oyunlarını rahat kazanan bir Tursunov izledik. Rus tenisçi, yalnızca altı puan yitirdiği servislerinde rakibine servis kırma şansı dahi tanımazken Mannarino kendi oyunlarını kazanmakta büyük sıkıntı yaşandı. Buna rağmen rakibine gösterdiği ilk altı servis kırma puanının tamamını bertaraf eden Fransız tenisçi, yedincisinde ve aynı zamanda set puanında bomboş bir smacı fileye nişanlayınca açılış setini kaybeden taraf oldu. Setin kilit istatisiği ise Tursunov'un rakibinin ikinci servislerinden %69 oranında puan kazanmasıydı.


 Setlerde öne geçen Tursunov, ikinci setin ilk oyununda ise servisini kırdırdı. Rus raket, daha sonra skoru dengelemeyi başardıysa da üst üste yaptığı hatalarla servis attığı yedinci oyunu da kaybetti. Avantajı eline geçiren Mannarino, sandalye molasından sonraki oyunda rakibinin direncini güçlü servisleriyle kırdı; fakat set için servis kullandığı oyunda müsabakayı final setine uzatamayınca maçın kaderini karar oyunu (tie-break) belirledi. Karar oyununda 6-3'ü bulup üst üste üç şampiyonluk puanı elde eden Tursunov, son şansında ace ile sonuca gitti ve kupanın sahibi oldu.


 Oyunun genelinde rakibine oranla vuruş çeşitliliği daha fazla olan taraf Tursunov idi. Vaktiyle dünya sıralamasında ilk 20'ye kadar yükselen fakat yaşadığı sakatlıklardan ötürü bir ara ilk 500'ün bile dışına çıkan ve bu turnuvaya gelirken de 147. sırada bulunan Rus tenisçi, mücadelenin ikinci setinde ürettiği harikulade geçiş vuruşlarıyla (passing shot) izleyenlerden büyük alkış aldı. Maçın başından sonuna dek momentumun olduğu tarafta bulunan Tursunov, hak ettiği şekilde mutlu sona ulaşan taraf oldu.

Hiç yorum yok: