26 Eylül 2015

Teniste Yarını Bilemezsiniz


 Son Amerika Açık finalinden sonra Federer'in 17 Grand Slamlik rekorunu kırabilecek isimler arasında artık Djokovic'in de adı geçmeye başladı. Hatta tıpkı Gustavo Kuerten gibi işi bir adım ileri götürüp Nole'nin bu rekoru kırmak için en büyük aday olduğunu söyleyenler de var. Bana göreyse Sırp raket bu konuda henüz ciddi bir tehdit değil Federer için. Bir defa Nole 28 yaşında ve arada da 7 Grand Slamlik bir fark var ki bu teniste çok ciddi bir rakam. 

 Djokovic 9. majör turnuva zaferini bu yıl, yani 28 yaşındayken elde etti. Nadal ise aynı rakama ulaştığında henüz 24 yaşındaydı ve o vakitlerde de birçokları İspanyol raketin Federer'i Slam şampiyonluklarında geçmesine kesin gözüyle bakıyordu. Gelgelelim işler hiç de onların beklentileri doğrultusunda gerçekleşmedi. Nitekim Rafa bugün 29 yaşında ve herkes söz konusu rekoru değil, bir daha Slam kazanıp kazanamayacağını konuşuyor.

 Tenis hayat gibidir. Yarının ne getireceğini bilemezsiniz. Evet, Djokovic şu an ATP'nin 1 numaralı ismi konumunda ama oyun olarak değerlendirdiğiniz zaman onun hakimiyeti Serena'nın WTA'de kurduğu kadar mutlak bir hakimiyet değil. O yüzden Nole'nin 17'ye ulaşacağını ya da ulaşamayacağını söylemek çok iddialı bir yorum olur. Bu konuda tahmin yürütmek yerine bekleyip görmek en iyisi.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Nadal ile kıyaslanması hele ki yaşlar üzerinden kıyaslamak yanlış olmuş.Nadal etkin olduğu tek slam RG iken djokovic bütün zeminlerde slam kazanabilme potansiyeli yüksek bir tenisçi.Örneğin önümüzdeki yıl bir sakatlık olmazsa bir üçleme daha yapabilir hatta işler yolunda giderse 4 slami de kazanabilir.Nadalın böyle bir durumu hiçbir zaman olmadı turnuva başlamadan önce RG dışında hiçbir zaman bir numaralı favori olmadı.