27 Ocak 2017

Bölüm Sonu Canavarı


 Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, son üç yılda gördüğüm en iyi Nadal'ı seyrediyoruz iki maçtır. Doğrusunu isterseniz son iki yılın devamı niteliğindeki ilk dört tur performansının ardından Raonic maçıyla beraber turnuvayı kapatacağını düşünüyordum İspanyol tenisçinin fakat gelin görün ki o mücadeleyle birlikte adeta şaha kalktı. O korkunç oyun seviyesini yeniden yakaladığı görülüyor ki sezonun devamı için Allah rakiplerine kolaylık versin şimdiden.

 Bu adamı bu seviyedeyken alt edebilmek bence tenisteki en zorlu işlerden bir tanesi. Bunu başarabilmek için en kestirme ifadeyle kusursuz oynamak zorundasınız. Rafa'nın geri çizgiye ördüğü o duvarı aşabilmek, mümkün olabildiğince az hata yaparak açılı ve riskli oynamaktan geçiyor ki bu zaten başlı başına büyük bir mesele. Bu denkleme bir de İspanyol raketin devasa mental gücünü eklediğinizde ortaya yenilmezliğin formülü çıkıyor.

 Tüm bunlara rağmen bugün Nadal karşısında çok iyi bir maç çıkardı Dimitrov. Radek Stepanek'ten boşalan kazanova koltuğunu devralma yolunda emin adımlarla ilerlerken teknik olmasa bile zihinsel anlamda büyük bir dönüşüm yaşamış belli ki. Zira bugün o üçüncü seti Rafa'ya karşı başka bir tenisçi kaybetse daha o esnada teslim bayrağını çekerdi. Fakat Grisho, mental olarak o kadar sağlam durdu ki birçok oyuncu için yıkıma sebep olabilecek o sete rağmen maçı kazanma noktasına kadar getirdi.
 
 Şimdi önümüzde bir Fedal finali var. Turnuva öncesinde biri tek erkekler finalinin Federer'le Nadal arasında oynanacağını söylese herhalde akıl hastanesine yatırılırdı. Ancak tenisin çekiciliği de bu öngörülemezliğinde yatıyor zaten. Artık sağır sultanın bile bildiği teknik detaylardan dolayı Nadal karşılaşmanın favorisi konumunda. Fakat iki hafta boyunca o kadar çok ters köşe olduk ki bu saatten sonra tahmin yapmak da anlamsız.

Hiç yorum yok: