15 Şubat 2017

Sahi Bu Neyin Egosu?


 Kerameti kendinden menkul tipler her mesleğin olmazsa olmazı. Benim henüz emekleme aşamasında olduğum gazetecilikte de sıklıkla rastlıyoruz böylesi arkadaşlara. Oysa gazeteciliğin, inanın bana, insanı böbürlendirecek hiçbir tarafı yoktur. Hele ki spor gazeteciliği son derece tırı vırı bir uğraştır. Ancak bu topraklarda herkes kendini dünyanın en mühim işini yapıyormuş gibi gördüğünden olsa gerek spor medyası da maalesef kibir timsali kişilerle doludur.

 Sözünü ettiğim bu gazeteci egosunun en yaygın tezahürlerinden biriyse kendini hep farklıymış gibi göstermektir. Örneğin tenisle pek alakası olmayan insanların Federer-Nadal maçlarında televizyonun karşısına kurulmasını eleştirmek tam da bu tarz bir yaklaşımdır. Yine ülkemizde düzenlenen Challenger ve ITF turnuvalarını bir şekilde yerinde izleyip bu organizasyonlara gelmeyen ya da gelemeyenlerin gerçek tenissever olmadığı hükmünü vermek de bu kabilden bir davranıştır. İkisinde de verilmek istenen mesaj aynıdır aslında: Ben senden farklı ve dolayısıyla üstünüm.

 Neyi izlememiz gerektiğinden tenisi sevip sevmediğimize kadar her konuda kendini yetkili olarak gören bu ego korosuna derhal hatırlatmamız gereken bir gerçek var ki o da tenisin kimsenin tekelinde olmadığıdır. Buna ilaveten -belki yine itiraz edecekler ama- insanların seyrettikleri bir etkinlikte kalite aramaları da en doğal haklarıdır. Yani kimse sizin ya da çoğu zaman benim de yaptığım gibi "Maksat tenis olsun." şiarıyla kör dövüşü izlemek zorunda değil, hele ki bunun için bir de para ödüyorsa.

 Ve çok saygıdeğer meslektaşlarım, üzgünüm ama bu tip egosantrik yaklaşımlarla mesleğinizde hiçbir yere gelemezsiniz. Eğer gerçekten bir farkınız olsun istiyorsanız bunu haber ve yazılarınızla yapmak zorundasınız. Yoksa aktüaliteyi takip etmeyen, ilgilendiği branşta dünyada ne olup bittiğinden bihaber, alanında derinleşmemiş, bugüne dek tek bir lezzetli yazı dahi kaleme alamamış ama lafa gelince mangalda kül bırakmayan vatandaşlar için Türkçede çok güzel bir atasözü bulunuyor: Boş teneke çok tıngırdar.


Hiç yorum yok: