25 Mart 2017

Maço Ülkenin İğrenç Medyası


 Türk toplumu maçodur. Bu ülkede kadına biçilen görevler vardır ve bu toplumsal cinsiyetçilik, daha çocukluk çağından itibaren nakşedilir beyinlere. Kadın ve erkeğin hür birer birey, gerisinin de laf-ı güzaf olduğunu bırakın erkeklere, zaman zaman kadınlara bile anlatamazsınız bu ülkede. Nitekim ben koskoca tıp fakültesi mezunu bir kadına anlatamadım bundan birkaç sene evvel.

 Bu maşizm tezahürlerinin en rahat gözlemlenebildiği alanlardan biri de medyadır. Öyle ki cevval medyamız, güzel bir kadın gördüğü zaman bunun etinden ve sütünden sonuna kadar yararlanmak ister. Bunu yaparken de o kadar iğrençleşir ki o kadın hakkında genel ahlaka mugayir haberler yazmakta bile beis görmez. Çünkü onun algısında güzel bir kadın, "eşyanın tabiatı gereği" geniştir.

 İşte bu mide bulandırıcı işlerden birine de Twitter'da rastladık geçen günlerde. Güzel kadın dediğimize ve bu blogda da tenis yazdığımıza göre konunun öznesinin kim olduğunu söylemeye gerek yok herhalde. Twitter'daki işgüzarın biri, Maria Sharapova'nın Vogue Dergisi'ne verdiği röportajdan bir kesiti işine geldiği gibi çevirmiş. O uyduruk ve mide bulandırıcı haberin ne olduğunu burada paylaşmayacağım. Midesi kaldıran varsa Twitter'ın arama bölümüne Sharapova yazarak ilgili tweet'i görebilir.

 Burada benim dikkatimi celbeden en önemli olay, bu uydurma haberin Twitter'daki envai çeşit spor hesaplarının birinden çıkmış olması. Hani böyle bir yalanı bu habere de balıklama atlayan ana akım medya servis etmiş olsa şaşırmazdık da bu medyaya alternatif olduklarını söyleyen birileri paylaşınca işin şekli değişiyor, insanın bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyesi geliyor. Çünkü bu arkadaşların yaptığı pespayeliği, anlı şanlı gazetelerin birinde magazin üstüne yazıp çizen üstteki fotoğrafta gördüğünüz pavyon işletmecisi şahıs da yapıyor.

 Buradaki bir diğer vahim noktaysa ülke olarak 140 karaktere olan bağımlılığımız. Zira artık haberlerin servisi de takibi de büyük oranda Twitter'dan yapılıyor. Okumayan, araştırmayan, hiçbir konuda derinlik sahibi olmayan bir kısım ergen bu mecrada at koşturuyor ve bu da yetmezmiş gibi mesleğine yıllarını vermiş insanlara hadsizce sözler sarf ediyor. Daha kötüsüyse insanlar bu mecrada yazılan her şeyi Kur'an ayetiymiş gibi alıyor ve paylaşılan bir haberin doğruluğunu araştırma ihtiyacı dahi hissetmiyor.


Hiç yorum yok: