5 Nisan 2016

Bu Oyuncular Kolay Gelmiyor

 
  http://tenisdunyasi.net/yazar/yunus-dilber/bu-oyuncular-kolay-gelmiyor-207

 Victoria Azarenka gibi bir ismi uluslararası seviyedeki bir turnuvaya getirmek kolay bir hadise değil. Zira sözünü ettiğimiz oyuncu, kariyerinde iki Grand Slam şampiyonluğu bulunan dünya klasmanının eski 1 numarası. Bu çaptaki bir tenisçinin de TEB BNP Paribas İstanbul Cup ayarındaki turnuvalarda oynaması için birçok şartın bir araya gelmesi gerekiyor.

 Dünya sıralamasında ilk 100'ün dışında bulunan bir raketin birincil önceliği para kazanmak olabilir. Fakat Azarenka skalasındaki oyuncular için en önemli motivasyon kaynağı para değil, başarıdır. Hatta başarıdan da ziyade Grand Slam kazanmaktır. Bu hedefe ulaşıldığında da maddi beklentiler zaten fazlasıyla karşılanmış olacaktır.

 Önceliğini slam şampiyonluğu olarak belirlemiş bir raketin sezonluk takviminde de ağırlık, yüksek profilli turnuvalardadır. Zira rekabetin içinde kalarak Grand Slamler öncesinde kendilerini en iyi test etme imkanı bulacakları yerler bu organizasyonlardır. Aksi halde küçük çaplı turnuvalarla şişirilen bir takvim, yorgunluk ve dolayısıyla asıl test niteliği taşıyan turnuvalarda istenilen performansın gösterilememesine yol açacaktır. Geçen yıl İstanbul Açık'ta şampiyonluğa ulaşıp ayağının tozuyla gittiği Madrid Masters'a ilk maçında veda eden Federer bu durumun en güzel örneği.

 Azarenka'nın  TEB BNP Paribas İstanbul Cup'tan çekilme kararına yukarıdaki yazdıklarım çerçevesinden bakmak lazım. Vika organizatörlere söz verdiği tarihlerde muhtemelen son haftalarda gösterdiği performansı kendisi de öngörmüyordu. Ancak Indian Wells şampiyonluğuyla yeniden ilk 10'a dönmesi ve akabinde Miami'de aldığı sonuçlar, Belaruslu tenisçinin fikrini değiştirmesi için gayet yeterli sebepler. 
 
 Son tahlilde beklentileri çok da yüksek tutmamamız lazım. Vika gibi yıldız isimleri getirmek için gerekli çalışmalar tabii ki yapılacaktır ve yapılmalıdır da ancak gelmiyorlarsa da oturup karalar bağlamanın bir anlamı yok. 

Hiç yorum yok: