5 Temmuz 2016

Nerede O Eski WTA ? Bir Ramazan klasiğidir başlıktaki soru. Her ne kadar nostaljik bir hava ihtiva etse de içi boşaltılmışlığa olan bir tepkinin ifadesidir aslında. Tıpkı bayramlar gibi içi boşalan daha o kadar çok şey var ki işte onlardan biri de bu yazının konusu. Başlıktan kopya çektiğiniz iyi oldu, WTA Turu'ndan bahsediyorum.

 Malumunuz bu yıl nur topu gibi iki Grand Slam şampiyonumuz daha oldu. Bugün itibarı ile yarı finale yükselen dört oyuncudan yalnızca birinin daha önce majör turnuva kazanamadığı Wimbledon'da ise bu ihtimal düşük gibi görünüyor ama gelgelelim o bir oyuncu, burada son dörde kalarak öyle tuhaf bir başarının altına imza attı ki bize de başlıktaki soruyu bir kez daha sormak kaldı.

 Kahramanımız Elena Vesnina, bugün yazdığımız haberden de hatırlayacağınız üzere 29 yaşında kariyerinde ilk defa bir majör turnuvada çeyrek final ve ötesini gördü. Ancak tuhaf olan bu değil elbette. Aynı oyuncu sezon başında katıldığı Avustralya Açık'ta elemelerin ilk turunu geçememişti. Velhasılıkelam altı ayda önce dibi, sonra da zirveyi gördü Rus tenisçi. Alın size kadınlar tenisinin tek bir örnek üzerinden hali pür melali.

 İlk slam'ini kazandıktan sonra öteki büyük turnuvada sırra kadem basan Garbine Muguruza kabilinden arkadaşları artık saymıyorum zira onlar vakayı adiyeden oldular. Kalitenin ve dolayısıyla hiyerarşinin olmadığı yerde şekil A'da görüldüğü üzere herkes bir şeyler başarabiliyor.

 Şu an sadece Serena Williams'ın eline bakan kadın tenisinin kendisi yarın bir gün emekliye ayrıldığında ne hallere düşebileceğiniyse varın siz hesap edin. Ben kendi payıma "Nerede o eski kadın tenisçiler ?" diyerek bahsi kapatıyorum. Cümleten hayırlı bayramlar...

Hiç yorum yok: