13 Ekim 2013

Sırada Ne Var ?


 Roger Federer, bugün resmi sitesi aracılığıyla yaptığı açıklamada 3,5 yıldır antrenörlüğünü yapmakta olan Paul Annacone ile artık çalışmayacağını duyurdu.

 İsviçreli yaşayan efsanenin Annacone'dan önceki tam zamanlı antrenörünü bulabilmek için 2003 yılına kadar gitmek gerekiyor. Sadece koçu değil, aynı zamanda hayatına yön veren isim olan Peter Carter'ı trafik kazasında kaybettikten bir yıl sonra Peter Lundgren ile de yollarını ayıran ve yarı zamanlı anlaşmaları saymazsak uzun bir süre boyunca antrenörsüz çalışan Ekselansları, kariyerindeki çoğu büyük başarıyı da bu dönemde yakalamıştı. Federer, 2010 yılına da Avustralya Açık'ı kazanarak başladı fakat sezonun devamında hayal kırıklığı yaratan bir performans sergileyince belki de çoğu kimsenin hiç beklemediği bir şeyi yaparak Annacone'u göreve getirdi.

 Büyük oyuncularla çalışmak oldukça meşakkatlidir. Başka bir deyişle böylesine önemli yıldızları idare etmek, herkesin üstesinden gelebileceği türden bir hadise değildir. Örneğin siz Federer'i çalıştırıyorsanız kalkıp da ona nasıl tenis oynaması gerektiğini öğretemezsiniz. Bu açıdan değerlendirildiği zaman Annacone aslında çok iyi bir seçimdi Ekselansları için. Zira deneyimli antrenör, daha önce Federer'in selefi olan Pete Sampras'ı da çalıştırmıştı. Yani adları tenis tarihine geçmiş bu çok büyük yıldızların huyunu suyunu gayet iyi bilen bir isimdi.

 Annacone, yukarıda anlattığımız her şeyi üç yıl evvel yine bu dönemlerde verdiği bir demeçte özetlerken aslında ne kadar isabetli bir seçim olduğunu da bir kez daha gözler önüne seriyordu: "Federer'in zaten belli bir oyunu var. Biz bunu değiştirmeye değil, onun güçlü olduğu noktaları ön plana çıkarmaya çalışıyoruz."

 Ekselansları, iyiden iyiye çaptan düştüğü bu sezonda birçok ilginç karara da imza attı. Wimbledon'dan sonra toprak korta geri dönmesi, raketinin kafa boyunu değiştirmeye çalışması ve önümüzdeki yılı Brisbane'de açacağını duyurması, Roger Federer ekseninde değerlendirildiğinde oldukça sıra dışı gelişmelerdi.

 Tenis tarihinin gelmiş geçmiş en büyük oyuncusu, şimdi de önemli bir kararın arefesinde buldu kendini. Öyle ki bundan sonraki yoluna yeni bir ekiple mi yoksa yalnız başına mı devam edeceği daha şimdiden büyük bir merak uyandırdı herkeste.

 Şahsi kanaatimce eğer yeni bir koçla çalışılacaksa bu isim, yine Annacone profilinde ve mevcut şartlarda Federer'den azami verimi çıkarabilecek kalitede biri olmalıdır. Uygun biri bulunamadığı takdirde ise Federer, yoluna tek başına devam etmelidir. Bunun dışındaki her yeni deneme, macera aramaktan öteye gitmeyecektir.

Hiç yorum yok: