18 Ocak 2017

Kyrgios ve Bilakis Avustralyalılar


 Yakın zamana kadar erkek tenisinde yeteneğe ihanet dendiğinde akla gelen ilk isim Ernests Gulbis'ti. Şimdilerdeyse onun yerini Rober Hatemo'yu andıran kılığıyla kortlarda arz-ı endam eden Avustralyalı Nick Kyrgios almışa benziyor. Kendisi, başta Rod Laver ve Margaret Court olmak üzere dünya tenisine pek çok efsane kazandırmış Avustralya tarafından bu sporun başına son dönemde örülmüş en büyük çorap.

 2015 Montreal Masters'ta Stanislas Wawrinka'yla oynadığı maç sırasında rakibine sevgilisi üzerinden- ki o da bir başka tenisçi Donna Vekic- cinsel içerikli göndermede bulunmasının üstünden sadece 1,5 yıl geçti. Ne var ki tenis kamuoyu, böylesine pislik bir davranışı çabuk unutmuşa benziyor. O günden beri sebep olduğu rezaletlerin sayısı bini aşan Kyrgios hakkında kime mikrofon uzatılsa söylenen şey aynı: "Çok yetenekli bir oyuncu." Hasbelkader yöneltilen sert eleştirilere ise Kyrgios, gerek basın önünde gerekse de sosyal medya üzerinden saygısızca cevaplar veriyor.

 Elbette oyuncuyu bunları yapıyor diye asacak değiliz ama beyefendinin vurdumduymazlığı da kabul edilebilecek gibi değil. Daha birkaç ay evvel Şanghay Masters'ta alenen maç bıraktığı için kortlardan bir süre men edilen tenisin kötü çocuğu, hatasından ders almamış olacak ki bugün de Andreas Seppi önünde son üç sette aynı lakaytlıkları sergiledi. Setlerde 2-0 öne geçtiği mücadeleyi maç puanı kaçırarak kaybetmesi de ilahi adaletin tecellisi oldu.
 

 Tabii konu yozluktan açılmışken bu konuda kendisiyle yarışan Avustralyalı vatandaşlarından da bahsetmemek olmaz. Bugün hayatımda ilk defa vurduğu top fileye çarpıp sayı oldu diye yuhalanan bir tenisçi gördüm. Bir zamanlar yalnızca Fransa Açık seyircisiyle sınırlı olan bu taşkınlıkların sonu nereye varacak çok merak ediyorum doğrusu. İnsan gerçekten hayret ediyor!

Hiç yorum yok: