7 Ekim 2012

Buz Üstündeki İnekten Toprak Anaya

 Söz konusu sevdiğiniz bir tenisçi olduğunda akıl ve esemeyi bir kenara bırakarak izliyorsunuz korttaki mücadeleyi. İki kere iki belki bu sefer dört etmez ümidiyle maçı seyrediyorsunuz. Son iki yıldır Sharapova destekçileri için Serena Williams ve Victoria Azarenka ile oynanan müsabakalar da işte tam olarak bu hâletiruhiyede cereyan ediyor. Bugünkü Çin Açık finali de senaryosu itibarı ile bu sezonun başındaki Avustralya Açık ve Indian Wells finallerinin karbon kopyası hüviyetindeydi. Benzer oyun stillerine sahip oyuncuların karşılaşmasından daha hızlı ve daha çevik olup savunmayı da daha iyi yapan Vika'nın galibiyetle ayrılması, tenisi duyguyla değil de beyinle izleyenler için pek de şaşırtıcı olmasa gerek.

 Ne tesadüftür ki Masha'nın Vika'ya karşı sert zeminde elde ettiği son galibiyet üç yıl önce yine bu kortlardaydı. Rus tenisçinin rakibinin arka arkaya aldığı sözüm ona sağlık molalarının neticesinde çileden çıkarak öndeyken final setinde 5-1 geriye düşüp kaybetme noktasına getirdiği fakat sonrasındaki mucizevi geri dönüşüyle zaferle ayrıldığı mücadeleden sonra taraflar sekiz kez karşı karşıya geldi. Sert korttaki altı maçın tamamına Belaruslu tarafından hükmedilirken topraktaki iki maç Sharapova'nın oldu. Olayın teknik analizine geçmeden evvel o maçların skorlarını şöyle bir hatırlatmakta fayda var:

 2010 Stanford: Azarenka 2-0 Sharapova: 6-4, 6-1
 2011 Miami: Azarenka 2-0 Sharapova: 6-1, 6-4
 2011 Roma: Sharapova d. Azarenka 4-6, 3-0 ( Vika çekildi. )
 2012 Avustralya Açık: Azarenka 2-0 Sharapova: 6-3, 6-0
 2012 Indian Wells: Azarenka 2-0 Sharapova: 6-2, 6-3
 2012 Stuttgart: Sharapova 2-0 Azarenka: 6-1, 6-4
 2012 Amerika Açık: Azarenka 2-0 Sharapova: 3-6, 6-2, 6-4
 2012 Pekin: Azarenka 2-0 Sharapova: 6-3, 6-1

 Tablo ortada. Vika, bu yılki Amerika Açık yarı finali haricinde Rus yıldıza sert zemindeki karşılaşmalarında set vermek şöyle dursun, en fazla beş oyun şansı tanıdı. Buna karşılık Masha'nınsa toprak korttaki ilk büyük şampiyonluğunu kazandığı Roma'daki maçı Belaruslunun sakatlığını gerekçe göstererek tamamlayamadığını göz önüne alırsak rakibine karşı son sekiz maçta doğru dürüst tek bir galibiyeti var. O da sakatlığından sonraki en iyi servis performansını sergilediği Stuttgart'taki toprak zemin turnuvasının finalinde geldi.

 İstatistiki verileri daha da genişletebiliriz. Bugünkü maçta bu yılki sekizinci finaline çıkan Sharapova'nın kazandığı üç kupa maçının tamamı da toprak kortta. Bunlar sırasıyla Stuttgart, Roma ve Roland Garros. Hâl böyle olunca sakatlıktan önceki Maria ile sakatlıktan sonraki Maria'nın favori zemin tercihleri konusunda birbirine tamamı ile zıt istikamette seyrettiğini söylemek pekâlâ mümkün hâle geliyor.

 Elbette bu tesadüfi bir durum değil. Aksine tüm bu veriler, Rus yıldızın zaten çok da iyi denilemeyecek ayak çalışmasının ne kadar geriye gittiğinin de en somut delili. Toprak kort, yavaş bir zemin olması itibarı ile bir hayli yavaş ayaklara haiz Masha'ya ilaç gibi geliyor son yıllarda. Zeminden sektikten sonra yavaşlayan top, Rus tenisçiye riskli vuruşlar için daha çok zaman tanıyor. Bu da basit hata riskinin diğer zeminlere oranla daha az olmasını sağlıyor. Dolayısıyla yavaş zemin, Rus tenisçinin son derece düz olan oyununda hücum ve müdafaa özelliklerini birkaç adım yukarı çıkarıyor. İşte Sharapova'nın bir zamanlar kendisini buz üstündeki inek olarak gördüğü toprak zeminin şimdilerde en çok turnuva kazandığı zemin hâline gelmesi bunlardan ileri geliyor.

 Hâlihazırda Rus yıldızın Serena Williams ya da Victoria Azarenka'ya karşı bilhassa hızlı zeminlerde maç kazanması rakiplerinin çok kötü olduğu maçların haricinde pek de ihtimal dahilinde görünmüyor. Agresif oyuna sahip her tenisçinin basit hata oranı diğerlerine oranla daha yüksektir; fakat hücum tenisi oynayan ve mücadele boyunca yalnızca 7 puan vuruşu üretebilen bir rakibe karşı 6-3 / 6-1'le maç kaybetmek yalnızca hücum tenisi oynamaya çalışan Sharapova'ya özgü !

Hiç yorum yok: