7 Eylül 2014

Resimler Hayaller Paramparça


 Nadal'ın sakatlığının ortaya çıktığı günden bu yana hep aynı şeyi söyledim. Bu Amerika Açık, Federer'in 18. Grand Slam kupasını kaldırabilmesi adına çok büyük bir fırsattı. Üstüne üstlük dün de Djokovic'in yarı finalde elenmesiyle şampiyonluk İsviçreli tenisçinin ayağına kadar gelmişti ama o, bu devasa fırsatı Cilic karşısında berbat bir maç çıkararak elinin tersiyle itmiş oldu.

 Amerika Açık öncesindeki Masters turnuvalarından 1 final, 1 de şampiyonluk çıkarmıştı Federer. Fakat bu turnuvalardaki oyun seviyesinin hiç de iyi olduğu söylenemezdi. Ben Flushing Meadows'a en iyi hâliyle çıkacağını düşünüyordum ama öyle olmadığını idrak etmemiz çok uzun sürmedi. İsviçreli; önce Granollers'e set kaybetti, sonrasında da Monfils'i 5 setlik bir maçın ardından ecel terleri dökerek eleyebildi. Dünse Cilic karşısında set dahi alamayan bir Federer vardı.

 Cilic'in iyi servis attığı söyleniyor. Bence alakası dahi yok. İstatistiklere baktığımızda ilk servisi oyuna %56 ile soktuğunu görüyoruz ki bu düşük bir yüzdedir. Doğrudan puan ve basit hatalara baktığımızda da ikisinde de Hırvat oyuncun daha yüksek bir sayıya ulaştığını görüyoruz. Bu da toplara vuran tarafın Cilic olduğunu, Fedex'inse bir hayli pasif kaldığını, yani kötü oynadığını söylüyor bize.

 Federer yaşındaki bir oyuncu eğer bir majör turnuva kazanmak istiyorsa oyun seviyesini bu turnuvalarda en üst seviyede tutup şartların da olgunlaşmasını beklemek zorunda. Şartlar şampiyonluk için gayet müsaitti ama gelgelelim Ekselansları, Avustralya Açık ve Wimbledon'daki oyununu burada tutturamayınca bir çuval incir berbat oldu.

 İsviçre çikolatası bir daha böyle bir fırsatı yakalar mı bilmiyorum. Ama bildiğim tek şey var, o da topu boş kale yerine auta attığı.

Hiç yorum yok: